Informacja z dnia: 2017-02-08

Nowe zgromadzenie w Diecezji tarnowskiej

Wspólnota Niepokalanej Matki Wielkiego Zawierzenia powstała w 1986 roku, w Starej Wsi k. Brzozowa. Jej Założycielem jest jezuita, ks. Bronisław Mokrzycki SJ.
Wspólnota Sióstr Zawierzenia ma charakter kontemplacyjno-adoracyjny i apostolski. Kontemplacyjno-adoracyjny wymiar realizuje głównie poprzez wieczystą adorację Najświętszego Sakramentu, rozważanie Słowa Bożego oraz zawierzanie Maryi wszystkiego i wszystkich.
Zarówno modlitwa osobista i wspólnotowa, z Eucharystią w centrum, jak i apostolska posługa sióstr dotycząca chrześcijańskiej formacji osób świeckich i duchownych, kształtuje się w duchu biblijnym i liturgicznym, zaś w metodzie dominuje dynamika Ćwiczeń Duchownych Świętego Ignacego Loyoli, Założyciela Towarzystwa Jezusowego.
Apostolstwo sióstr polega na stwarzaniu warunków ludziom różnych stanów (powyżej 18 roku życia) do indywidualnego odprawiania rekolekcji, wygłoszonych w wielu różnych wersjach przez Ojca Założyciela Wspólnoty. Są to przede wszystkim rekolekcje ignacjańskie, z indywidualnym kierownictwem duchowym siostry zawierzenia (por. Vita consecrata 58). Można je odprawić w całości (30 dni) lub w etapach (Fundament, I-IV Tydzień).
Rekolekcje odprawiane są w klimacie wyciszenia, przy zachowaniu całkowitego milczenia. Dla zapewnienia i ułatwienia tego wyciszenia każdy Uczestnik rekolekcji mieszka w jednoosobowym pokoju. W ciszy, choć we wspólnej jadalni, odbywają się również posiłki. Do zewnętrznych warunków sprzyjających odprawianiu rekolekcji należy też odpowiednie otoczenie domu klasztorno-rekolekcyjnego z możliwością odprawienia drogi krzyżowej, a także z miejscami spacerowymi.
Wspólnota stwarza także możliwość ciągłej formacji chrześcijańskiej przez powracanie i odnawianie owoców „Ćwiczeń” w dniach skupienia, korzystanie z kierownictwa duchowego, słuchanie homilii mistagogicznych, zgodnie z Rokiem liturgicznym, wygłoszonych przez Ojca Założyciela, oraz korzystanie z jego publikacji.
Poprzez modlitwę i wieczystą adorację oraz życie na wskroś paschalne, całkowicie poświęcone Bogu, Wspólnota pragnie wspierać szczególnie Ojca Świętego, biskupów i kapłanów, a także wszystkich, którzy odprawiali, aktualnie odprawiają i w przyszłości będą odprawiać „Ćwiczenia Duchowne”, zwłaszcza w Ogniskach Rekolekcyjnych Wspólnoty. Wyraża to hasło: Z Niepokalaną i Świętym Józefem adorujemy Pana, ucząc się we wszystkim miłować i służyć.

Zgromadzenie Sióstr Wspólnoty Niepokalanej Matki Wielkiego Zawierzenia

Przełożona generalna: s. Maria Anastazja od Matki Bożej Bolesnej WZ (Aleksandra  Balewska)
36-221 Blizne 427
Tel. 13/430-55-21 fax 13/430-55-23